CZARNY TERIER ROSYJSKI – DUMA ROSJI

Images

Czarny Terier to pies duży, mocnej budowy, dumny w postawie, silny, odważny i pewny siebie, nieufny wobec obcych, jednak – co wydaje się paradoksalne – niezwykle przyjacielsko nastawiony do świata. Czujny na wszelkie oznaki niebezpieczeństwa. Rozważny, nie pobudliwy. Dostojny wygląd budzi respekt otoczenia. Świetnie nadaje się do szkolenia. Potwierdza to także jego wysokie walory użytkowe.

W Rosji, jak również w innych krajach, psy na wystawach oceniane są w klasie użytkowej. Rasę tę wyróżnia proporcjonalna budowa, gruba i masywna kość, która tworzy mocną konstrukcję dla świetnie umięśnionego pełnego temperamentu, dynamicznego psa. Należy dodać, że cechą charakterystyczną tej rasy jest wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy. Samce Russian Black Terriera są wyraźnie większe i masywniejsze od suk. Ozdobą każdego czarnego teriera i dumą jego opiekuna jest przepiękna okrywa włosowa. Gęsta, gruba, lekko falująca, twarda, ale przyjemna w dotyku sierść pokrywa całe ciało psa. Jej długość jest wyraźnie określona we wzorcu strzyżenia. Pomimo gęstej okrywy włosowej można zapomnieć o psim włosie na dywanach czy tapicerce samochodowej. Psy tej rasy bowiem nie gubią włosa.

Zdecydowaną zaletą CTR-ów jest mała podatność na choroby i doskonała odporność na różne warunki atmosferyczne. Czernysze są psami w pewnym sensie uniwersalnymi. Dobrze czują się na wsi jak i niewielkim mieszkaniu w wielkim mieście. Wbrew częstym stereotypom nie potrzebują zbyt dużej dawki ruchu. W domu zazwyczaj nie niszczą przedmiotów, szczekają niewiele lub wcale.

Dla kogo jest Tchiorny Terrier ? Dla każdego, kto chce mieć oddanego członka rodziny, wiernego i mądrego przyjaciela. Nie przyłączamy się do głosów mówiących o tym, że posiadanie psa tej rasy wymaga pewnego doświadczenia, ergo nie jest to rasa dla osoby, która wcześniej nie miała psa. Wszystkie „prawdziwe” teriery z III grupy FCI, czy psy myśliwskie, wymagają naszym zdaniem dla właściwego ułożenia od swoich przewodników znacznie większych umiejętności i wiedzy kynologicznej niż CTR-y, o czym niemal codziennie przypomina nam nasz pszeniczniak. Idealny posiadacz Black Russian Terriera to osoba spokojna i konsekwentna, ale potrafiąca wyegzekwować podstawowe zasady posłuszeństwa, co w przypadku tej rasy nie jest trudne. Czarny Terier Rosyjski to pies inteligentny. Uczy się szybko i chętnie, współpraca z człowiekiem jest dla niego przyjemnością. Potrafi bardzo często sam ocenić sytuację i zachować się adekwatnie do okoliczności.

Terier Rosyjski to pies rodzinny, oddany właścicielom i kochający dzieci. Zgadza się z innymi zwierzętami pod jednym dachem. Człowiek, który głaszcząc wielką kudłatą głowę odsłoni grzywkę psa, zobaczy czujne i wierne oczy czernysza, uważnie wpatrzone w przewodnika, „odgadujące” niejako jego intencje i życzenia. Spośród wielu cech, które wyróżniają Czernysze od innych ras jest właśnie zorientowanie tej rasy na człowieka. Lgnie do człowieka i potrzebuje z nim kontaktu. Dla przykładu wheaten terrier na spacerze najczęściej wybierze towarzystwo innego psa, Black Terrier często jest szczęśliwy mogąc kroczyć w cieniu swojego pana. Pies jest zatem dyskretny – nie wymaga nieustannego zainteresowania i sam nie narzuca się rodzinie, z którą żyje. Pragnie po prostu przebywać w towarzystwie człowieka.

Black Russian Terrier to pies o wielkim sercu, lojalny i oddany swojej rodzinie. Niezwykle elegancki eksterier tej rasy łączy się więc ze wspaniałą psychiką, zdaniem wielu będącą prawdziwym skarbem tego psa i wielkim osiągnięciem rosyjskiej kynologii. Nie trzeba dodawać, że „słowiańska dusza” Czernysza nie jest w stanie znieść życia przy budzie lub w kojcu.

Images

Fakty i Mity o Czarnych Terierach Rosyjskich Duży pies – duża potrzeba ruchu. Mit. Czernysz uwielbia zabawę i świeże powietrze, ale wielokilometrowe biegi nie są dla niego. Dwie godziny dziennie wystarczają na spacer. W domu pies najchętniej oddaje się drzemce. Duży pies – potrzbuje dużo miejsca. Mit. Znajomi odwiedzający nasze mieszkanie często pytają ze zdziwieniem: gdzie te psy ? Czernysze zadowalają się niewielkim skrawkiem powierzchni. Niechetnie korzystają z przygotowanych im psich posłań. Najczęściej „odpoczywają” w domu gdzieś za kanapą lub w innym spokojnym miejscu. Duży pies nie nadaje się dla dzieci. Mit. Jest zdecydowanie przeciwnie. Małe psy, często bardzo pobudliwe, mogą nie znieść „pomysłowości” naszych pociech. Tchiorny Terrier jest psem o silnej psychice, bardzo zrównoważonym i cierpliwym. Nasze TCHIORNE są niezwykle wyrozumiałe dla trójki naszych dzieci.

Wielu właścicieli tej rasy twierdzi, że posiadanie Czarnego Teriera bardzo dużo zmieniło w ich życiu. Podkreślają, że mimo znajomości lub wcześniejszemu posiadaniu czasem wielu innych ras, Czarny Terier Rosyjski jest psem ich marzeń – psem, którego nie zamienią na żadną inną rasę.

My również przyłączmy się do tych głosów.